Çarşamba, Mart 29, 2023
Ana SayfaKöşe YazılarıBaşkan Yetişkin'e Neden Kırgınım?

Başkan Yetişkin’e Neden Kırgınım?

Başkan Yetişkin’e Neden Kırgınım?

Doğduğum günden bu yaşıma kadar bu güzel ilçenin okullarında okuyup, bu topraklarda büyüdüm. Ülkemin her karış toprağı benim için çok değerli ama güzel ilçemiz Seferihisar benim için her şey…

Tecrübe ve eğitimlerimi biriktirip ilçemde çok daha faydalı işler yapmak üzere kendimi başta tiyatro olmak üzere, sanata ve kültüre adamış birisi olarak görüyorum. Tiyatronun ve sanatın, toplumun her kesimine iyi geldiğini çok iyi biliyorum.

Bu süreçte 1700 kişiye tiyatro eğitimi verip, yaklaşık 1200 kişiyi sahneyle buluşturma onuruna nail oldum. Ve 2015 yılından bu yana devam eden Seferi Sahne Tiyatro Topluluğunu, bir derneğe dönüştürerek, sanat adına daha iyi şeyler yapabilmek için, atmamız gereken ilk adımı attık.

Ramazan etkinlikleri kapsamında Sığacık mahallesinde herhangi bir ücret talebimiz olmadan, “Seferi Sahne Eğitim ve kültür Sanat Derneği” olarak gösteriler planladık ve proje olarak da belediyemize sunduk. Durumu da Başkanımıza sözlü olarak ilettik.

Geleneksel Türk Tiyatrosundan Kavuklu ve Pişekar, Hacivat Karagöz canlı performans ve ışıklı Perde oyunu, Tasavvuf Musiki dinletisi, Ramazan ayına uygun çeşitli yarışmalar, canlı performanslar gibi gösterilerle mübarek Ramazan ayımızın daha eğlenceli ve bölge esnafımızın satış yapabileceği stantlarla,  ilçemiz adına daha bereketli geçmesini hedeflemiştik.

Ancak bu başvurumuza hiç cevap gelmedi ve daha sonrasında şifahen verilen cevapta; bölge esnafının bu tür projelere karşı çıktığı yönündeydi. Oysa yöremize ait ürünleri yine kendi esnafımız stantlarda satacak ve kazanç sağlayacak, İyi bir tanıtımla, festival havasında geçirilecek bir ramazan ayı ile ilçemize sanatsal ve kültürümüzü de yansıtan gösteriler sayesinde daha çok turist ve ziyaretçi gelecekti.

Bu konuda Belediyemizin ve başkanımızın elbet vardır bir bildiği dedik ve projemizi Urla Belediyesi Başkanlığına da ilettik.

Urla Belediyesi Başkanlığı bu konuda bizleri projemiz üzerine davet ederek, Ramazan ayı boyunca 10 ayrı mahallede, İftar Sofraları ve sahne kurarak Urla halkına ve gelen ziyaretçilere unutulmaz bir Ramazan ayı yaşattı. Bölge esnafı daha çok satış yaparak hepsinin yüzleri güldü ve bizler de sahnede Geleneksel Türk Tiyatrosunu elimizden geldiğince en iyi şekilde temsil ettik, halkın ve yetkililerin takdirini toplayıp bol bol alkış aldık.

İlçemizde ise bizlere esnafın karşı çıktığı söylenmesine rağmen, şimdi Sığacık Girlen Mevkiinde bir pazar kurulacağını duydum. Bu hem Seferi Sahne Eğitim ve Kültür Sanat Derneği ve üyelerimiz adına hem Kültür Sanat adına çok üzücü bir yaklaşımdır.

Bizlere izin verilmeyip bahaneler öne sürülmesi ve şimdi hiç bir şey yokmuş gibi oraya sezon boyunca pazar kurulmasına izin verilmesi nedeniyle hem çocukluktan bu yana mahalle arkadaşım, hem aynı sıralarda okuduğumuz okul arkadaşım olan Belediye Başkanımız İsmail Yeişkin’e çok kırgınım.

Uğur Alparslan

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments

%d blogcu bunu beğendi: