Çarşamba, Mart 29, 2023
Ana SayfaGündemDikkat! Dünyanın En Sıcak Yazı Geliyor.

Dikkat! Dünyanın En Sıcak Yazı Geliyor.

Aman Dikkat! Çok sıcak bir yaz bizleri bekliyor.

Zaman zaman mevsim normallerinin çok üzerine çıkma olasılığı olduğunu belirten uzmanlar, kuraklığında son yıllara oranla daha da büyüyeceğini belirterek su sıkıntısına da dikkat çektiler.

Geçtiğimiz günlerde, İngiltere’de yapılan araştırmada, 2022 yılının tüm zamanların en sıcak yıllarından biri olacağı belirtildi. Ulusal hava durumu servisi Met Office tarafından yapılan açıklamada, sıcaklıkların bu yıl ortalamanın 1,09 santigrat derece üzerinde seyredeceğinin tahmin edildiği vurgulandı.

‘KÜRESEL MAHSUL VERİMİ YÜZDE 30 AZALACAK’

Bu değişikliğin küresel mahsul veriminin yaklaşık yüzde 30 düşmesine ve gıda talebinin hızla artmasına neden olabileceğine değinildi.

İngiliz kalp ve akciğer nakli cerrahı Bill Frist, daha aşırı ve değişken sıcaklıkların insan sağlığını da doğrudan etkilediğini, felç ve miyokard enfarktüsünden ölüm oranını artırdığını söyledi.

2022, 1850-1900 ortalamalarının 1,96 derece üzerinde olsa da, hala Ocak-Eylül 2021’den daha soğuk olması beklenirken, Met Office’in uzun vadeli tahmin başkanı Adam Scaife, bunun temel olarak geçici bir soğutma etkisi olan “La Niña” hava olayı nedeniyle olduğunu söyledi.

Çeşitli olumsuz hava olaylarının da oluşması ihtimalinin olduğu belirtilirken, halkın sokağa çıkma saatleri konusunda da uyarılmasının zorunlu olduğu, tüm ülkelerinin kuraklık ve ürün veriminin azalması konusunda tedbir alması gerektiği belirtildi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments

%d blogcu bunu beğendi: