Çarşamba, Mart 29, 2023
Ana SayfaGündemEFES-2022 Tatbikatında Tüm Hedefler Tam İsabet

EFES-2022 Tatbikatında Tüm Hedefler Tam İsabet

İzmir’in Seferihisar ilçesi Doğanbey Tatbikat bölgesinde, 37 ülkeden 11 bin personelin katılımıyla sürdürülen EFES-2022 Askeri Tatbikatı Seçkin Gözlemci Günü’nün gündüz safhası başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de izlediği tatbikatta hedefler tam isabetle vuruldu. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yaptığı konuşmada, Yunanistan’a tepki gösterdi ve “Yunanistan saldırgan politikalarına devam etmektedir. Akla aykırı iddialarını tarihten ders almadan ısrarla sürdürmektedir” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en büyük planlı tatbikatlarından ‘Efes-2022 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı’nın seçkin gözlemci gününün ilk kısmı tamamlanarak ikinci kısma geçildi.

Seferihisar ilçesi Doğanbey’deki Atışlı Tatbikat Bölgesi, tatbikatın ikinci günü gündüz safhasıyla saat 08.50’de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, kuvvet komutanları ve diğer ülkelerden seçkin gözlemcilerin katılımıyla başladı. Tatbikatın saat 11.00’den sonraki bölümüne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de katılıyor.

Denizden top ateş desteği ve kara bombardımanı ile başlayan tatbikatta, Amfibi harekatını destekleyen topçu ve havan atışları yapıldı. Ardından Skorsky tipi helikopter obüsü, CH-47 helikopteri ise mühimmat konteynerini hedeflenen bölgeye taşıdı. Senaryo kapsamında yaralanan personel, helikopter ile seyyar sahra hastanesine tahliye edilerek ardından amfibi hücum harekatına yönelik yakın hava desteği sağlandı. Amfibi harekat kapsamında makineli tüfek ve RPG 7 R/A atışları yapıldı.

Amfibi hedef sahasındaki düşman denizaltısı, Skorsky helikopterlerin denize daldırdığı sonar ile tespit edilerek, talim torpidosu atışı yapıldı ve denizaltı yüzeye çıkarıldı. Bu sırada amfibi harekatını desteklemek için belirlenen hedeflere topçu atışları yapıldı. Hava Kuvvetleri’ne bağlı unsurlar, hava muharebe devriyesi görevini başarıyla gerçekleştirdi.

Senaryoya bağlı olarak karadaki hedeflere ulaşmak amacıyla yamaç çökertmesi yapıldı. Yerli ve milli AKSAR ve İYGAS silah sistemleri kullanılarak mayınlı saha temizlenip, tel engellerden geçitler açıldı. Amfibi hücum harekatı, Heybeliada ve Büyükada korvetleriyle 6 kilometre mesahfeden yapılan 76 mm top atışları, ABD ve Türk bataryalarının birleşik yaptığı obüs, keskin nişancı ve havan atışları ile desteklenirken, mayın avlama gemisinin (MAG) tespit ettiği mayın, otonom su altı aracı ve mayın harbi dalgıçları tarafından tespit ve imha edildi.

Keskin nişancı atışları, milli keskin nişancı tüfeği BORA ile yapıldı. Senaryo ya bağlı olarak harekat, taarruz helikopteri ile de desteklenerek, deniz arama- kurtarma ve sıhhi tahliye çalışması yapıldı.

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments

%d blogcu bunu beğendi: