Çarşamba, Mart 29, 2023
Ana SayfaGündemEmniyet ve Muhtarlar Yangınları Önlemek İçin Toplandı

Emniyet ve Muhtarlar Yangınları Önlemek İçin Toplandı

İçişleri Bakanlığınca yayımlanan Genelgeye istinaden, İl ve ilçelerde Emniyet Müdürlükleri ve Jandarma önderliğinde, muhtarlar bir araya geldi.

Bu gün Çağan Irmak salonunda yapılan ilçemizdeki toplantıya da, Seferihisar İlçe Emniyet müdürü Güray Aksüt, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Abdülkadir ŞİMŞEK ve Muhtarlar katıldı.  Toplantıda son günlerde artan orman yangınları konusunda alınacak tedbirler görüşüldü.

Rüzgarın da sert esmesi dolayısıyla, çok daha dikkatli olunması gerektiği, çıkabilecek bir kıvılcımın, dönüşü olmayan büyük yangınlara sebep olacağı değerlendirildi.

Köy ve mahallelerde ormanlık alanlara girilmesinin, özellikle de mangal, semaver yakılmasının önüne geçilmesi konusunda bilgiler paylaşıldı.

31 Ağustos 2022 tarihine kadar, orman yangınlarına mahal verebilecek bahçe temizliğinden sonra otları yakma, ormanlık alana girme, mangal yakma, semaver yakma gibi etkinliklerin önlenmesi amacıyla köy ve mahallelerde muhtarlıklar aracılığıyla duyuru yapılması, halkın uyarılması, şüpheli kişi ya da durum gözlemlendiğinde derhal güvenlik güçlerine ve yetkili birimlere haber verilmesi ifade edildi.

Ayrıca yol kenarlarında biten otların, yoldan geçenler tarafından atılan izmaritler neticesinde tutuşabildiği, vatandaşın bu konuda da bilgilendirilmesi gerektiği, otlarında yerel yönetimlerce temizlenmesi gerektiği vurgulandı.

Her köyde bir vidanjörün hazır bulundurulması gerektiği ve olumsuz bir durumda hemen müdahale edebilecek durumda olması konusunda gerekli tedbirlerin alınması dile getirildi.

Yangınların çıkmasını önlemek ilk amacımız, çıktığında acil ve doğru müdahale edilmesi, koordineli çalışılması gerektiği konusu ifade edildi.

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments

%d blogcu bunu beğendi: