Çarşamba, Mart 29, 2023
Ana SayfaGündemEngelli Elektrik İndirimi Desteği

Engelli Elektrik İndirimi Desteği

Engelli Elektrik İndirimi Desteği

Engelli elektrik indirimi, devletimizin engelli kişilere yönelik sağladığı desteklerden sadece bir tanesidir. Engelli elektrik indiriminden yararlanmak için bazı şartlar aranmaktadır. Elektrik indirim desteği Ocak 2019 yılında duyuruldu ve 01 Mart 2019 tarihinde ise yürürlüğe girdi.

Bu bağlamda alınan karar gereğince artık dar gelirli engelli vatandaşlar için 150 kW’a kadar engelli elektrik desteği verileceği açıklandı. Pek çok dar gelirli ve engelli vatandaşın yüzünü güldürecek bu destek sayesinde 80 TL.‘ ye kadar elektrik faturaları TC. Devleti tarafından ödenecek.

2022Elektrik zam Oranı ne kadar?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından 01/01/2022 yapılan açıklamaya göre kademeli tarife uygulamasına geçiş yapılacağı bildirildi. Mesken abonelerinin aylık 150 kilowata kadar tüketim miktarı fiyatı 1.37 TL / KW, 150 KW üstündeki tüketimler için 2,06 TL / KW oldu. Genele baktığımızda 150 KW tüketime göre kadar %50 zam, 150 KW ve üstü tüketimler için %125 elektrik zamlanmıştır.

Engelli elektrik indirimi başvurusu nasıl yapılır?

Engelliler için engelli elektrik indirimi yürürlüğe girmiş durumda. İlk etapta hali hazırda sosyal yardımlaşmadan destek alan ve yardım kaydı bulunan engelli vatandaşlar, elektrik faturaları ile birlikte PTT şubelerine giderek başvuru yapabilecekler. Engelli vatandaşlardan başvuru esnasında kimlik belgeleri ve elektrik faturası istenecek. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında yardım kaydınız varsa, her ay 80 TL. ‘ye kadar elektrik desteği alabilirsiniz.

Engelli elektrik indirimi başvurusu nereye yapılır?

Elektrik indirimi desteğinden faydalanmak için en yakın PTT iş yerlerine giderek kimlik ve elektrik faturanız ile beraber başvuru yapabilirsiniz.
Ayrıca yayınlanan destek bildirisinde bakanlık engelli ve muhtaç vatandaşlar için birikmiş elektrik faturaları için destek (borcu olan vatandaşın, borçlarının silinmesi) müjdesini veriyor.

Engelli elektrik indirimi başvuru belgeleri nelerdir?

Elektrik indirimi desteğinden yararlanmak için sadece kimlik belgeniz ve elektrik faturanız ile PTT iş yerlerine başvuru yapmanız yeterli oluyor.

Elektrik indirimi kimlere yapılır?

Elektrik indirimi desteğinden yayınlanan bildiriye göre sadece ihtiyaç sahipleri yararlanabilecek. Yani hali hazırda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca, yapılan yardımlardan faydalanan engelli vatandaşlar için, hak sahipliğini kaybedinceye kadar düzenli olarak elektrik desteği sağlanacağı belirtiliyor.

Elektrik indirim desteğinden kimler yararlanır?

Elektik indirim desteğinden yararlanacak kişiler, Sosyal yardım vakıflarından sosyal yardım desteği alan kişiler yararlanmaktadır. Kısaca incelemek gerekirsek;

  • Engelli aylığı alan kişiler
  • Engelli yakını alan kişiler
  • 18 yaş altı engelli aylığı alan kişiler,
  • 65 yaş aylığı alan kişiler

özetle dar gelirli kişiler elektrik indirim desteğinden faydalanmaktadır.

Emekliler elektrik indiriminden yararlanabilir mi?

Emekli olan kişiler elektrik indirimi hakkından faydalanamaz. Yukarıda belirttiğimiz kişiler bu destekten faydalanmaktadır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments

%d blogcu bunu beğendi: