Cumartesi, Mart 25, 2023
Ana SayfaGündemFiyat etiketi zorunluluğu ve yaşanan sorunlar

Fiyat etiketi zorunluluğu ve yaşanan sorunlar

Resmi gazetede yayımlanan, Belediyeler ve İlgili odaların sorumluluğunda olan “Fiyat Etiketi Yönetmeliği” konusunda ülkemizde olduğu gibi turizm konusunda adından söz ettiren ilçemizde de bir çok sorunlar yaşanmakta.

Her konuda işini layıkıyla yapan esnafımızı tenzih ediyor, güzel örnek oluşturdukları için de teşekkür ederek bir vatandaşımızın haber merkezimize ilettiği sorunu herkesi ilgilendiği için habere taşımak gereği hissediyoruz.

Yaşlı annesiyle, Ürkmez sahilinde bir kafeye müşteri olarak giden, kafede yiyecek içecek imkanlarından faydalanan ve denize giren, sonra da zaten yedikleri ve içtikleri için hatırı sayılır bir hesap ödeyen, Seferihisar’da oldukça sevilen ve tanınan takipçimiz, adisyondaki ücretlendirmede masa ücreti, şezlong ücreti gibi maddelere itirazını bildirmiş, ancak kafe sahibi bu konuda itirazı kabul etmemiştir.

Zaten yiyecek ve içecekler için oldukça yüksek bir ödeme yaptıklarını, bu tür yiyecek içecek hizmetleri için masanın zaten müşterilerine işletme tarafından hizmet olarak sunulması gerektiğini, diğer ücretlendirmenin de herhangi bir fiyat bildiriminde bulunulmadan alınamayacağını dile getirmişse de, işletmeciler ücretini ödemek zorunda olduğunu dile getirmiş ve müşteri daha fazla tatsızlık çıkmaması amacıyla ücreti ödemiş ardından da durumu Belediye Zabıta ekiplerine bildiğini ifade etmiştir.

Müşteri; “Gelen zabıta ekipleri işletme sahibi ile içerde konuşarak konuyu kapatma yönünde bir yaklaşım gösterdiler” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Zabıta ekibi yetkilisinin kendisine “ödemeseydin, niye ödedin ki” dediğinde “konunun tartışmaya dönüşmemesi için ödediğini, kanunen fiyatı belirtilmemiş bir ödemenin istenilemeyeceğini dile getirdiğini ancak işletmecinin ısrarcı ve rahatsız edici tavrı üzerine konuyu yetkili makam olarak zabıtaya ilettiğini” söyledi.

Kafe ile ilgili herhangi bir yaptırım uygulanmamasından ve haksız yere olduğu halde ödemek zorunda kaldığı hesaptan kendisinin sorumlu tutulmasının ayrı bir meseleye dönüştüğünü ifade eden müşteri, konuyu video, fotoğraf ve diğer ayrıntılarıyla haber merkezimize iletmiştir.

İlgili işletmenin hiç bir ürün ve hizmetinin fiyatlandırma tarifesini kanunen olması gerektiği halde hiç bir yerde yazılı olarak bulundurmamasını, zabıta yetkilisinin de bu konudaki yaklaşımın çok manidar olduğunu ifade etmiştir.

Fiyat Etiketi Yönetmeliği MADDE 10/2 “Bir malın veya hizmetin miktar, sayı, ebat ve benzeri farklı birimlerden satışı yapıldığı takdirde, her birime uygulanan fiyatlar, etiketlerde, tarife ve fiyat listelerinde ayrı ayrı gösterilir.”

Bu yönetmelikte de belirtildiği üzere tüm esnafımızın verdiği ürün ve hizmetlerin tamamının miktar, cins, süre, sayı, ebat, içerik gibi benzeri konuları fiyat tarifelerinde ve etiketlerde belirtmesi gerekmektedir.

Mali yönden de, tüm işletmeler sunduğu ürün ve hizmetlerin vergi kalemlerinde nace kodlarında (ticari faaliyet kodu) belirtilmiş olması, aksi takdirde bu konuda herhangi bir ticari gelir elde etmesinin kanuna aykırı olduğu unutulmamalıdır.

Haber Fotoğrafı temsilidir.

 

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments

%d blogcu bunu beğendi: