Çarşamba, Mart 29, 2023
Ana SayfaGündem"HARIM'DAN" geleneksel ve kalabalık bir açılış gerçekleştirdi.

“HARIM’DAN” geleneksel ve kalabalık bir açılış gerçekleştirdi.

Seferihisar Hanınmeli Kadın Kooperatifi’nin “Harım” markasıyla ürettiği ürünleri tüketici ile buluşturduğu market ve aynı çatı altında geleneksel Seferihisar yemeklerinin yapacağı “Harım’dan” restoranın,  açılışı gerçekleştirildi.

Seferihisar merkezde bulunan “Harım’dan” adlı hizmet noktasının açılışına, İzmir AK Parti Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, İzmir İl Tarım Müdürü Mustafa Özen, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Dilek Yıldız Büyükdağ, Seferihisar İlçe Tarım Müdürü Hasan Basri Gürel, AK Parti Seferihisar İlçe Başkanı Ahmet Aydın, sosyal girişimci ve şef Ebru Baybara Demir ile çok sayıda Seferihisarlı yoğun ilgi gösterdi.
Katılımcılar, gün boyu Harım’dan Restoranda yapılan yemekleri tadarken, Vakil Çankırı’da marketin ilk alışverişini gerçekleştirdi.


VEKİL ÇANKIRI’DAN KADINLARA DESTEK MESAJI
Açılışta misafirlere dağıtılmak üzere keşkek döven İzmir AK Parti Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, “Bir kadın milletvekili olarak her zaman kadınlardan gelen talepler üzerine, onların istekleri doğrultusunda, her türlü siyasi imkanı önlerine sererek, onlara hizmet etmeye çalışıyoruz. Bugün bu kooperatif 7 kadınla kurulmuş gibi gözüküyor ama Seferihisar’ın diğer üretici kadınlarına da fayda sağlayacak. Kadınlarımızı güçlendirdiğimiz zaman Seferihisar’ımız, İzmir’imiz, Ülkemiz güçlenecek. Bu yüzden kadınlara ait bütün projelerde her daim yanlarında olmaya özen gösteriyorum” dedi.


BAŞKAN AYDIN: “GELENEKLER, GELECEĞE AKTARILACAK ”
Seferihisar AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Aydın ise, “Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel tatlarımız ve ürünlerimizi tekrar bir araya getirmek ve kadın üreticilerimizi desteklemek adına böyle bir proje yaptık. Bu markayı geliştirerek hem yerelde üretim yapan vatandaşlarımıza katkı sağlıyor hem de geleneklerimizin gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılmasına destek oluyoruz” ifadelerine yer verdi.


ŞEF DEMİR’DEN İŞBİRLİĞİ MESAJI
Kooperatifçilik alanında önemli başarılara imza atmış sosyal girişimci ve başarılı şef Ebru Baybara Demir de, kadın girişimcileri desteklediklerini dile getirerek, şunları söyledi:
“En önemli kaynağımız olan tarım ve İklim değişikliği ile birlikte, toprakta ve gıdada yaşanan durumlar hepimize endişe veriyor. Yakın zamanda yaşadığımız pandemi, aslında bugün yaşadıklarımızın bir provasıydı. Gıdaya erişimin ne kadar kıymetli olduğu, üretimin yerinde yapılması gerektiği noktasında bize bir uyarı verdi. Yerel kalkınma için kolektif üretimin ne kadar önemli olduğunu gördük. Bugün, burada toprağa sahip kadıların bir kooperatif bünyesi altında toplanması buna önemli bir örnek. Türkiye’de bir çok tarım kooperatifi var ve özellikle kadınların kurduğu bu kooperatifin, ülkeye model olmasını diliyorum. En kısa zamanda biz de kadınlarımıza üretim siparişleri verecek ve kendi kooperatifimizle işbirliği yapacağız.”

Seferihisar Hanımeli Kooperatifi Başkanı Fikriye Sayarer Evin, bu yolda kendilerini destekleyen tüm katılımcılara ve kooperatif üyesi üretici kadınlara teşekkür etti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments

%d blogcu bunu beğendi: