Çarşamba, Mart 29, 2023
Ana SayfaGündem  “KONDU PAZAR” BELEDİYE MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

  “KONDU PAZAR” BELEDİYE MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

Seferihisar Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısını gerçekleştirdi. AK Parti Grubu adına söz alan Meclis Üyesi Ümit Cingöz Seferihisar Belediyesi’nin Sığacık Girlen’de gece pazarı yapmayı planladığı alana Millet Bahçesi yapılacağını dile getirdi.

Seferi Haber ekibi olarak yaptığımız kamuoyu araştırmalarının ardından geçtiğimiz ay yayınladığımız “Seferihisar’a Kondu Pazar İstemiyoruz” başlıklı bültende Sığacık’taki vatandaşların Girlen’e gece pazarı yapılmasına karşı çıktığından bahsetmiştik. Sığacık halkı yıllardır değerlendirilemeyen 60 bin metrekarelik Girlen’in yeşil alan yapılmasını istiyor.

Belediye Başkanı İsmail Yetişkin’in canlı yayında Girlen ile ilgili söylediği sözler hakkında dilek ve temenniler bölümünde söz alan AK Partili Meclis Üyesi Ümit Cingöz ise Sığacık halkının bu sorununu dile getirir nitelikte yaptığı açıklamada; “Sayın Başkan; geçen gün sizin bir canlı yayın programınızı seyrettim, orada Sığacık’ın Girlen Mevkii ile ilgili bir takım açıklamalarınız oldu. Girlen yıllardır hepimizin gerdanlık diye konuştuğu ama hiç bir sonuca kavuşturulamayan bir yerdir.

Burası ile ilgili, belediye olarak herhalde bir tasarrufta bulunulacaktınız. Yaptığınız çalışma, aslında Gece Pazarı açılması ile ilgiliydi. Ben bunu inceledim şöyle bir durum söz konusu, 18 Ocak tarihinde bu alana Kaymakamlığımızın Millet Bahçesi yapılması ile ilgili bir müracaatı olmuş. Buranın yıllardır söylendiği gibi gerçekten gerdanlığa dönüşmesi ile ilgili bir talebi olmuş. Kurumlar olumlu yaklaşmış, olumlu cevap vermiş. Hatta Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum’un Seferihisar ziyaretinde de açıklamaları var. Fakat bu noktada belediyemizin konu ile ilgili biz müracaatını göremediğimizi belirtmek isterim” ifadelerine yer verdi.

AK Partili Meclis Üyesi Ümit Cingöz’ün bu sözüne karşılık Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin ise “Girlen ile ilgili bizim bakanlık düzeyinde görüşmelerimiz ve yazışmalarımız var” diyerek İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ndeki Personeline yazışma tarihini sordu. Belediye Personeli “Şu an tarihi hatırlamıyorum” dedi.

Belediye Çalışanı Başkan Yetişkin’i Yalanlarcasına…

Belediye Başkanı Yetişkin “2021 yılından beri yaptığımız girişimler var. Hatta tahsisi ile ilgili Kasım ayında bakanlık düzeyinde yaptığım görüşmelerde, ‘siz oraya kalıcı, betonarme bir yapı yapmadan ahşaptan yapın, her türlü istediğiniz şeyi yapabilirsiniz’ diye sözlü olarak cevap verildi” dedi.

“Artı biz o bölge ile ilgili bir plan çalışması yaptırdık. Planlaması bitmiş olması lazım. Orayı sadece gece pazarı yapalım değildi mesele. Tamamen projesini çizdirdik projesini ve bütçesini hazırladık. Her şeyi ile hazır durumdaydı. Biz kepçeyi vurduk ertesi gün böyle bir olay gerçekleşti…” derken belediye personeli başkanın sözünü kesti. Başkan da “Buyrun Güldem hanım diyerek” söz verdi. Seferihisar Belediyesi personeli ise İsmail Yetişkin’in söylediklerini yalanlarcasına “Planımızla ilgili bilgi vereyim Başkanım, Çevre Şehircilikte onaylanmak üzere. Onay için inceliyorlar, sona gelindi aslında. Bu aşamada böyle bir gelişme oldu” dedi. Buna karşılık Belediye Başkanı Yetişkin ise “Hep beraber birlik olalım, Seferihisar’a böyle bir hizmeti kazandıralım istiyorum” diyerek konuyu kapattı.

Seferihaber.com ekibi olarak Sığacık esnafıyla yaptığımız röportajlarımızda bölge esnafınca yapılan konuşmalarda da, Girlen bölgesine atılan betonlara bakarak da anlaşılıyor ki; esnafın karşı çıktığı ve kendi tabirleriyle “Kondu Pazar” yapılacağı aşikârdı.

Esnafın ve biz habercilerin aldığı duyumuna rağmen, Çevre Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum’un da bir ay öncesindeki yaptığı açıklamada bölgeye “Halkın ailecek vakit geçirebileceği, yürüyüş yapabileceği ve rekreasyon alanlarından faydalana bileceği yaklaşık 60.000 metrekare alanın yeşillendirilip “Millet Bahçesi” olarak halkın hizmetine sunulacağını bildirmesine rağmen vakit kaybetmeden, belediyenin bölgede çalışma başlatması akıllarda soru işareti bıraktı.

Halk her şeyin farkında olduğunu yorumlarda da belirtiyor

Konu ile ilgili yapılan haberlere yorumda bulunanlar “ 2012 yılından beri bu konuda hep vaatler verildi. Aynen Kocaçay projesi, otopark projesi, yolların hemen asfaltlanacağı vaatleri gibi bu proje için de yıllardır niye beklendi de Bakan Murat Kurum’un açıklamasının hemen ardından kepçeler alana sokulup kazıldıktan sonra beton atıldı” gibi ifadeler kullandı.

Ayrıca bölgede birçok ağacın söküldüğü, inşaat demiri gibi bazı malzemenin ortalıkta bırakıldığı konusunu da dile getirenler oldu.

Ayrıca yapılan yorumlarda bölgeye “Çin Pazarı” kurulacağı konusunda da ifadelerle tepki gösterenler oldu.

Yapılan meclis toplantısında; Seferihisar’ın en büyük ve yıllardır süren sorunu olan, insanların bu yüzden sağlığını kaybettikleri konusunda sosyal medyada dert yandığı çukurlarla dolu bozuk yollar, toz toprak konusuna hiç değinilmemiş olması da dikkatlerden kaçmadı.

Bir sonraki toplantının Temmuz ayının 4’ünde Saat:15.00 da olacağı kararıyla toplantı sona erdi.

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments

%d blogcu bunu beğendi: