Cumartesi, Mart 25, 2023
Ana SayfaGündemSeferihisar Demokrasi Platformundan Sığacık İçin Çağrı

Seferihisar Demokrasi Platformundan Sığacık İçin Çağrı

Sığacık Marina’nın kapasitesinin arttırılması yönünde yapılan çalışmalarla ilgili Seferihisar Demokrasi Platformunun haber merkezimize ilettiği davet çağrısı gönderildiği şekilde aşağıdadır.

“Sayın Seferihisarlılar

Seferihisar’ımız bir tehditle karşı karşıya!

Sığacık’ta mevcut marinanın kapasitesi arttırılarak, burada yeni bir ayrıcalıklı bölge oluşturulacaktır. Deniz doldurulacak, yapılacak dalgakıranlarla Sığacık balıkçılarının denize açılmaları zorlaştırılacak, Sığacık ranta kurban edilecektir.

Yüzer iskeleler, yüzer dalgakıranlar, yüzer beton platformlar oluşturulacak, marina içerisine marka alış-veriş merkezleri kurulacaktır. Körfezin en derin yeri, marinaya tahsis edileceği için Sığacık koyuna sadece küçük tekneler girebilecektir. Bir süre sonra körfez derinliği giderek daha da azalacak, balıkçılık yok edilmiş olacaktır. Balıkçı tekneleri körfeze giremeyecektir. Yatların atıklarıyla deniz aşırı derecede kirlenecektir. Akıntının çok zayıf olması, körfez kirliliğini kalıcı yapacak, aşırı koku etrafa yayılacak, denizdeki canlı yaşamı sona erecek, bir süre sonra Sığacık, bugünkü özelliklerini, güzelliklerini ve değerini kaybedecektir.  Dolaysıyla çevre esnafı da ekonomik açısından ciddi anlamda olumsuz etkilenecektir.

30 Ekim depreminin yarattığı Tusunami henüz belleklerimizden silinmedi. Benzeri bir depremle oluşacak Tusunami dalgaları, kurulacak dalgakıranlarla doğrudan Sığacık’ın içerisine yönelecek ve çok daha büyük tahribatlar ve facialara yol açacaktır. Üstelik bu bölgede aktif fayların varlığı da bilinmektedir.

Hazırlanan ÇED raporu, özetlediğimiz bu sorunlara hiç değinmemekte, marina kapasitesinin arttırılmasını bir müjde gibi sunmaktadır. Oysa bu marina, halka bir katkıda bulunmayacak marina içerisinde kurulacak marka alışveriş mekânlarını büyütecektir. Marinanın içine yapılacak otel, restoran vb. bölge ekonomisine ve halka hiçbir katkı sağlamayacaktır.

Seferihisar halkının soluk aldığı, denizle buluştuğu Sığacık, ayrıcalıklı bir kesime tahsis edilmiş gibi olacaktır. Doğası gereği bu süreç marina ile sınırlı kalmayacak, bölge betonlaşacak, kısacası, kentimiz sakin şehir olmaktan çıkacak, Sığacık’ın bir rant alanına dönüşmesi kaçınılmaz olacaktır.

 

ÇED toplantısına karşı Tüm Sığacık ve Seferihisar halkını davet ediyoruz.

Tarih: 26 Temmuz 2022 Salı

Yer: Def-i Gam Cafe

BİRLİK OLALIM SIĞACIK’I KURTARALIM

 

Ek marina yapımı;

Sığacık esnafının kepenk kapatması demektir,

Deniz kirliliğinden dolayı Sığacık ve kale içinin kokması demektir,

Sığacık’ta balıkçılığın bitmesi demektir.

 

 

Bilime, doğaya ve halka karşı rant projelerine HAYIR!

Sığacık için, Doğa için, Halk için; KOLİN İNŞAATA GEÇİT YOK!

 

SEFERİHİSAR DEMOKRASİ PLATFORMU”

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments

%d blogcu bunu beğendi: