Cuma, Aralık 9, 2022
Ana SayfaGündemSığacık Girlen Mevkiinde Neler Oluyor? Seferihisar Belediyesinin “Kondu Pazar” Israrı için esnaf...

Sığacık Girlen Mevkiinde Neler Oluyor? Seferihisar Belediyesinin “Kondu Pazar” Israrı için esnaf ne diyor?

Sığacık Girlen Mevkiinde Neler Oluyor?

Daha önceleri geçmiş dönem Seferihisar Belediyesi başkanlarının da çeşitli projeler ürettiği ancak bir türlü hayata geçmeyen Sığacık Mahallesi, Girlen Mevkiinde geçtiğimiz aydan bu yana çeşitli gelişmeler yaşanıyor.

Nisan ayı ortalarında, İç işleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum bazı denetlemeler amacıyla ilçemizi ziyarete geldi ve Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Aydın, bu ziyaretleri esnasında Bakan Kurum’a Girlen bölgesi için hazırladığı projeyi sundu.

Aydın’ın sunduğu projeyi yerinde inceleyen Bakan Kurum, projeye onay müjdesini verdi ve Girlen mevkiinde 65 bin metrekarelik alanda Seferihisar Kaymakamlığı aracılığı ile Millet Bahçesi olarak projelendirildiğini söyledi.

Bakan Kurum, “Bu alanda Seferihisarlı gençlerin, kadınların, çocukların vakit geçireceği bir millet bahçesi için projelendirme sürecini başlattık. İnşallah en kısa zamanda Millet Bahçemizi Seferihisar’a kazandırmış olacağız” dedi.

Bunun üzerinden bir ay geçmeden, kamuya ait olduğunu öğrendiğimiz arazide Seferihisar Belediyesi iş makineleri ile bir çalışma başlattı.

Seferi Haber olarak, Belediye Başkanlığının ilgili birimlerine gidip, bilgi edinme ve kamunun bilgilendirilme hakkı kapsamında yetkililerden bilgi istedik.

Bu konuda sorduğumuz sorulara “”belli değil, kesin değil” gibi cevaplar alınca konuyu yerinde fotoğraflayıp haber yapmak üzere Sığacık esnafına ve halkına sorduk.

Esnaftan ve bölgedeki vatandaştan aldığımız bilgilere göre; Oraya Belediyenin Sığacık merkezindeki gece pazarının stantlarının taşınmasının planlandığını, bu nedenle kamuya ait arazinin kepçelerle kazılarak beton atılmaya başlandığını öğrendik.

Belediye Başkanı İsmail Yetişkin bu konuda; en büyük hayallerimden biri diyerek 3. yıl değerlendirme toplantısında “ 1. Etap peyzaj düzenlemesi Nisan ayında başlayıp Mayıs ayında bitecek. 2. Etap bakanlık onayı bekliyor” açıklamasını yapmıştı Ancak; Çevre, Şehircilik ve İklim Bakan’ı Murat Kurum’un, Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Aydın’ın projesini onaylamasının ve müjdeyi vermesinin hemen ardından belediye tarafından böyle bir girişimde bulunulmasının ne tür bir açıklaması olduğunu merak ediyoruz ve yetkililerden bu konuda bilgilendirme yapmasını bekliyoruz.

Seferihisar Belediyesinin “Kondu Pazar” Israrı için esnaf ne diyor?

Sığacık esnafı ile yaptığımız araştırma ve röportajlarda, gece pazarının Girlen bölgesine taşınması, Sığacık Merkezde oluşan karmaşanın önlenmesinde faydalı olacağı dile getirildi.

Ancak gece pazarının taşınmasıyla, boşalan bölgeye ya da çevreye esnafın kendi tabiri ile herhangi bir “Kondu Pazar” kurulmasının tüm esnafı olumsuz etkileyeceği görüşlerini dile getirerek, kendilerinin kira, vergi ve harç ödediklerini belirterek böyle bir durumda haksızlığa uğratılmalarına razı olmadıklarını ifade ettiler.

“İlçemiz ve Sığacık adına yapılacak her türlü gelişmede kimin emeği varsa başımız üstünde yeri var ancak, esnaf olarak bizleri mağdur edecek hiçbir projeye ve yaklaşıma da sessiz kalamayız” diyerek sorunlarını da dile getirdiler.

Daha önce hiç parasal beklentisi olmadığı ve bölgeye ziyaretçi çekmek, kültür sanat faaliyetleri yürütmek, bölge esnafının da stantlarda yerini alarak kazanç elde etmesi planlanan Seferi Sahne Eğitim ve Kültür Sanat Derneğinin sunduğu Ramazan Etkinlikleri projesini, “Esnafın karşı çıktığı” gerekçesiyle Seferihisar Belediyesi tarafından kabul edilmemişti.

Bu duruma rağmen Seferihisar Belediyesinin “Kondu Pazar” konusunda ısrarcı davranması; esnafın Ramazan etkinlikleri projesinde karşı çıktığı bildirildi de, şimdi “Kondu Pazar” kurulmasına karşı çıkmadığı mı düşünülüyor sorusunu akla getirdi.

 

 

 

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments

%d blogcu bunu beğendi: